V USA jsou dosud nejblíže zákazu TikToku

7. 3. 2024 | Petr Michl
Ve snaze zavděčit se mladšímu publiku na TikToku „tajtrlíkují“ politici, včetně Joea Bidena. Přesto čínskou aplikaci vnímají jako bezpečností riziko. Aktuální návrh zákona v Kongresu ovšem s vážnou tváří dává TikToku ultimátum. Bez jeho splnění se může s americkým trhem rozloučit.

O konci TikToku se mluví v USA už přes 4 roky. Takto radikální řez prosazoval poprvé už v roce 2020 tehdejší prezident Donald Trump. Jeho plán měl být realizován s pomocí exekutivního příkazu. Joe Biden po svém nástupu do úřadu amerického prezidenta Trumpův exekutivní příkaz zrušil. Ne že by od té doby tlak na TikTok ustal. Naopak dokonce se i CEO aplikace musel několikrát zpovídat přímo před Kongresem, naposled z toho, jak jeho aplikace chrání či nechrání dětské uživatele. Nyní se ale zdá, že konec skutečně hrozí.

V Kongresu byl navrhnut jako společné dílo republikánů i demokratů zákon zamířený přímo proti TikToku, respektive jeho vlastníkovi, čínské společnosti Bytedance. Jeden z jeho navrhovatelů, republikánský předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, Mike Gallagher, uvedl:

Toto je můj vzkaz pro TikTok: buď se rozejdete s čínskou komunistickou stranou, nebo ztratíte přístup ke svým americkým uživatelům. Největší protivník Ameriky nemá co kontrolovat dominantní mediální platformu ve Spojených státech."

Návrh zákona by přinutil TikTok přerušit vazby s mateřskou společností ByteDance, jinak by byl zablokován webovými hostingovými službami a obchody s aplikacemi v USA. A od případného schválení by na to měl TikTok skutečně šibeniční termín, pouhých 180 dní.

Asi vás napadne, že by po platformě na prodej mohly skočit společnosti Google nebo Meta. Popravdě se ale domníváme, že by taková akvizice mohla být považována za nežádoucí tamním úřadem na ochranu hospodářské soutěže. To, že je koncentrace moci největších hráčů Big Tech, nehledě na jejich sídlo, nezdravá si uvědomují i ve Washingtonu.

TikTok na zákon zareagoval prohlášením, ve kterém říká:

„Tento návrh zákona je přímým zákazem TikToku, ať už se to autoři snaží jakkoli maskovat. Tento zákon pošlape práva 170 milionů Američanů stanovená prvním dodatkem (Ústavy USA, pozn. red.) a připraví 5 milionů malých podniků o platformu, na kterou spoléhají při svém růstu a vytváření pracovních míst."

Popravdě, nikdo se danou skutečnost maskovat nesnaží. Na to se stačí podívat na první stranu návrhu zákona a pasáž níže.


1. strana návrh zákonu nenechává nikoho na pochybách. Je tu pro odstřel TikToku. Zdroj: house.gov

Argumenty pro a proti se točí v kruhu. Obecně se ví, že čínská vláda si u čínských společností může vyžádat přístup k uživatelským datům. Případ se sledováním amerických novinářů z roku 2022 (viz šedivý box níže) ukazuje, že v rukou čínské vlády mohou být využita způsobem, který by většinu lidí ze západního civilizačního okruhu ani nenapadl. TikTok pro změnu říká, že data o amerických uživatelích uchovává v serverech na americké půdě a že do tohoto řešení nazvaného Project Texas (vyvolaného předchozími hrozbami zákazu) investoval 1,5 mliardy dolarů. Podle předkladatelů zákona a zjištění The Wall Street Journal ovšem tento systém nechrání data Američanů dostatečně.  

To, co si předkladatelé zákona o TikToku myslí, prozradil výše zmíněný Mike Gallagher už loni, když uvedl

„TikTok je digitální fentanyl, který způsobuje závislost Američanů, shromažďuje hromady jejich dat a cenzuruje jejich zprávy. Je to také stále mocnější mediální společnost, kterou vlastní ByteDance, jež v konečném důsledku podléhá Komunistické straně Číny – hlavnímu protivníkovi Ameriky.

Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili SSSR koupit New York Times, Washington Post a hlavní televizní stanice. Žádná země, která má byť jen minimální zájem o vlastní bezpečnost, by něco takového nedovolila, a proto je načase zakázat TikTok a všechny ostatní aplikace ovládané ČKS, než bude pozdě." 

 A za zhlédnutí rozhodně stojí následující rozhovor z Kongresu, v němž Gallagher pokládá otázky o TikToku odborníkovi. 

Můžete zakázat hračku polovině obyvatel?

Další rozměr této věci leží ovšem v tom, jestli mají politici odvahu „zakázat hračku“ 170 milionům Američanů, kteří TikTok používají. TikTok se dosud snažil ban odvrátit se všemi dostupnými prostředky. Utrácí dle Wired desítky milionů dolarů za PR a lobbisty. Když v červnu 2023 vypovídal před americkým kongresem jeho CEO, Shou Zi Chew, povolal TikTok na podporu do Washingtonu své áčkové americké influencery s agregovaným publikem 60 milionů uživatelů. Ti pak stáli nejen s transparenty s nápisy jako #KeepTikTok před budovou Kongresu, ale zejména přenášeli svůj pohled svým fanouškům. 

Nainstalovat si TikTok na telefon je zakázáno ve veřejné správě na federální úrovni. Ostatně podobný úzus platí v mnoha západních státech. Zároveň ale vzniká poněkud paradoxní situace, kdy politici tvrdí, jak nepodceňují toto riziko, ale na dané aplikaci stejně působí, aby se zalíbili mladšímu publiku.

V české realitě tančí na TikToku Alena Schillerová z Hnutí ANO a Andrej Babiš rozmlouvá s kohoutem, v té americké se pak na TikTok před 2 týdny dokonce připojil 81letý Joe Biden. Všichni přitom tvrdí, že je to bezpečné, protože na TikTok mají dedikovaný telefon, na kterém žádná citlivá konverzace neprobíhá. 

Právě obavy od „rozdupání hračky“ voličům vedly pravděpodobně Bidena k tomu, že zmírnil Trumpův přístup k TikToku a dosud zakázán nebyl. Zatím nejodvážnější byli ve státu Montana, který ho zakázal na státní úrovni. Jejich rozhodnutí bylo ovšem anulováno federálním soudem s tím, že překračuje pravomoci jednotlivých států Unie a je pravděpodobně v rozporu s prvním dodatkem Ústavy mluvící o svobodě slova.

Uvidíme tak, jestli zákaz přijde na nejvyšší úrovni. Pro mluví například výzkum z léta 2023 prozrazující, že 47 % Američanů podporuje zákaz TikToku. Politickým plusem pro Bidena by byl samotný fakt shody demokratů i republikánů v Kongresu alespoň na něčem i to, že by postavením se za ban TikToku učinil tvrdý krok, kterým by sebral jednu z položek Trumpovy volební kampaně.

   

Sledování dat a polohy kritických novinářek a novinářů TikTokem mělo napomoci k odhalení jejich zdrojů

 

TikToku ve své obraně uvádí, že pro ochranu amerických uživatelů udělal dost. Skladuje data o nich na americké půdě a údajně jimi nemůžu procházet na individuální úrovni. Například dle předsedy Federální komise pro komunikaci (FCC, Federal Communications Commission) Brendana Carra to nestačí. 

Do značné míry to potvrdil odhalený skandál z prosince 2022. Ten ukázal, že TikTok dokáže operovat na individuální uživatelské úrovni, která naznačuje špionáž a snahu vypátrat nepohodlné zdroje novinářů za účelem, kterým jistě nebude jejich pochválení. O co přesně šlo? V ByteDance prověřovali IP adresy a fyzický pohyb novinářek a novinářů, kteří psali kriticky o TikToku, potažmo ByteDance. Šlo například o bývalou reportérku portálu BuzzFeed, Emily Baker-White, a reportérku Financial Times, Cristinu Criddle. Cílem přitom bylo zjistit, zda se nacházeli na stejném místě jako zaměstnanci ByteDance podezřelí z úniku důvěrných informací.

Toto odhalení přinesl Forbes s tím, že bylo sledováno i několik novinářů z jeho redakce. Společnost ByteDance kategoricky popřela obvinění a tvrdila, že „nemůže sledovat americké uživatele způsobem, který je v článku naznačen". Navíc dodala, že TikTok nikdy nebyl použit k „cílení" na žádné „členy americké vlády, aktivisty, veřejné činitele nebo novináře". Zároveň ale propustila 4 zaměstnance, kteří měli být se zmíněným sledováním spojeni. Tvrzení ByteDance jsou i proto nyní považována za nepravdivá.

List Financial Times uvedl ve svém prohlášení, že špehování reportérů, zasahování do jejich práce nebo zastrašování jejich zdrojů je zcela nepřijatelné…" Mluvčí BuzzFeed News Lizzie Grams řekla, že společnost je touto zprávou hluboce znepokojena, a prohlásila, že ukazuje „zjevnou neúctu k soukromí a právům novinářů i uživatelů TikToku".

Ve videu níže můžete zhlédnou grilování CEO TikToku, Shou Zi Chewa, na půdě Kongresu, mimo jiné i na toto téma.

 

Sdílejte tento článek:
Podobné články: