Velký úspěch pro neurovědu. Technologie DeWawe umí převést myšlenky na text

13. 12. 2023 | Petr Michl
Představte si technologii, která dokáže převést myšlenku člověka na text. Takovou, kdy nepotřebujete nic vyslovovat, stačí jen pomyslet. Přesně ta byla včera uvedena a vykazuje dosud neviděnou úspěšnost. Nabízí celou řadu aplikací v marketingu při spotřebitelském výzkum, při policejním vyšetřování nebo při pomoci lidem, co neumí mluvit. V současnosti se už testuje to, aby mohli vojáci ovládat roboty jako vojenskou techniku pouhou myšlenkou.


Zdroj: UTS / YouTube

Neurověda je využívaná v marketingu již dlouhodobě. Zejména u videoreklam, kdy se v pretestech bohatí inzerenti snaží odhalit na podvědomé úrovni, kterou nedokážou lidé verbalizovat, jak ji vnímají. Test se děje často tak, že jeho účastníci sledují reklamu s čepicí plnou elektrod na hlavě. Vědci tak zachycují aktivitu v různých částech mozku, která může znamenat třeba „rozsvícení paměťového centra“ nebo zvýšenou pozornost v konkrétní vteřině, takže pak reakce mozku můžou srovnat s tím, co se děje v konkrétní stopáží spotu. Vše je obvykle zkombinováno s oční kamerou vyhodnocují vizuální pozornost na konkrétní část spotu. Nová technologie DeWawe má mnohem ambicióznější cíle: rozpoznat, co si lidé myslí, a převést to ve slova.

Základem je také „čepice s elektrodami“, tzv. elektroencefalograf  (EEG). Vědec Ching-Ten Lin z University of Technology Sydney (UTS) a jeho tým ho ovšem využili jinak. Nasadili je na hlavu dvěma skupinám, jedné s 12 a druhé s 18 účastníky. Ti pak četli text, který se před nimi pohyboval na obrazovce. Data ze sledování očí pomohla systému rozdělit mozkovou aktivitu dle jednotlivých slov. Vědci pracují s předpokladem, že když oči člověka přelétnou z jednoho slova na druhé, mělo by dojít k přerušení mezi mozkovou aktivitou spojenou s tímto slovem a aktivitou, která by měla být spojena s dalším slovem.

Algoritmus DeWave se takto postupem času naučil přiřazovat určité vzorce mozkových vln ke slovům. Jejich velký jazykový model BART je pak schopen převést asociace mozkových vln se slovy algoritmu převedeny zpět do vět. Právě toto napojení umělé inteligence na již existující technologii je tím, co zde dělá zásadní rozdíl. Vysvětluje to následující video.

Zatím není převod myšlenek na text zdaleka se stoprocentní účinností, ale cca 40%. Zajímavé je, že při napojení na rozsáhlejší open-source jazykový model Llama od Meta se výsledek nezlepšil.

Tento velký pokrok v neurovědě byl představen 12. prosince v New Orleans na konferenci NeurIPS věnované systémům pro zpracování neurálních dat. Stále má velký prostor pro zlepšení. Nedostatkem je prý potřeba výrazně individualizované kalibrace na každého člověka, které mu je „čtena mysl“. Vědců přitom chtějí účinnost převodu myšlenek na slova navýšit na 90 %.

Možná využití DeWave v praxi přináší naději i strach 

Aplikací si můžete představit celou řadu. Mezi tu velmi bohulibou patří například využití pacienty s nemocí ALS, které postupně bere lidem vládu nad svaly, včetně těch spojených s řečí. S pomocí jiné technologie využívající sensory vpravené přímo na mozek se něco takového podařilo letos vědcům ze Stanfordu s tím, že tak dokážou u konkrétního pacienta převést na text cca 62 slov za minutu.

Snaha číst mysl lidem není rozhodně nová. Muskův Neuralink a jiné technologie přitom využívají právě implantáty přímo do hlavy. Nový způsob z UTS by mohla díky své neinvazivnosti výrazně obohatit výše popsaný spotřebitelský výzkum, který by se nemusel vztahovat zdaleka jen na posuzování efektivity spotů.

Mohla by doplnit nebo nahradit desítky let starý, a ne zcela průkazný, detektor lži při policejním vyšetřování? I to se nabízí, ovšem pokud to bude dobrovolné. Využití politickými režimy s ambicí ovládnout mysl svých občanů se zdá spíše noční můrou.

Technologie se posouvají velkou měrou v armádním prostředí. Následující video vám ukáže, jak UTS spolupracuje s australskou armádou na tom, aby mohli vojáci ovládat roboty jako vojenskou techniku pouhou myšlenkou.

Představená technologie znamená průlom a je něčím s velkou škálou aplikací pro dobro či zlo. Z pohledu lidstva je jistě jen dobře, že vyžaduje EEG zařízení na hlavě, a čtení myšlenek počítači a AI tak není něčím, co by se vám mohlo stát mimoděk.

Zdroje: Open Review, Singularity Hub, Med Stanford

 

Tip redakce 


Zdroj: DALL-E 3 dle promtů Maketing Journalu

Pokud vás DeWave spíše straší, možná vás potěší, že se EU minulý týden shodla jako první na světě na podobě regulace AI. Řeší přitom například i využití AI ke sledování a vyhodnocování lidských emocí. Předpokládáme ale, že se souhlasem sledovaného u DeWave by tato technologie ilegální být neměla. 

Štítky dokumentu: AI Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: