Co je v tajných dokumentech Facebooku, které zveřejnil britský parlament

11. 12. 2018 | Milada Zemanová
Interní emailová dokumentace Marka Zuckerberga a jeho kolegů mimo jiné potvrzuje rozhodování, kterým aplikacím třetích stran Facebook ponechá přístup k datům o svých uživatelích, a které odřízne. Zmiňuje také finanční možnosti tohoto propojení.

Britský parlament zveřejnil materiály, které zajistil během vyšetřování dnes již zaniklé společnosti Cambridge Analytica. Právě pokročilé cílení reklam na FB platformách pomocí psychometrie od této společnosti stálo Donalda Trumpa údajně 6 milionů dolarů a mělo hrát zásadní roli při jeho volebním vítězství.

Mezi zveřejněnými dokumenty jsou mimo jiné i emaily, které Mark Zuckerberg posílal svým kolegům a obsahují informace o tom, kterým aplikacím třetích stran Facebook ponechá přístup k některým datům o svých uživatelích.

Firmy, které o přístup k datům uživatelů nepřišly jsou například streamovací platforma Netflix, online seznamka Badoo i alternativní taxislužba Lyft . Naopak o tyto výhody přišla aplikace pro kulturní akce Ticketmaster či již neexistující aplikace Vine na sdílení krátkých videí. A právě odmítnutí přístupu k uživatelským datům pro mnohé aplikace znamenalo jejich zánik.

Dokument o 250 stránkách obsahuje emaily až z roku 2012 a nachází se v něm mimo jiné následující informace:

    • Facebook vytvořil whitelist, na kterém byly společnosti jako Netflix či Airbnb. Ty měly přístup k datům uživatelům i po zveřejnění nových pravidlech o ochraně soukromí v letech 2014 a 2015.

    • Opakující se myšlenka, že propojení osobních údajů uživatelů FB a vývojářů, může mít pro Facebook finanční hodnotu.

    • Informace, že Facebook se staví agresivně k některým aplikacím a email přímo od Zuckerberga, ve kterém osobně zamítá přístup k datům uživatelů pro (již zaniklou) aplikaci Vine vlastněnou Twitterem.

    • Facebooku znesnadnil uživatelům, aby se dozvěděli o probíhajících změnách, v aplikaci pro Android, protože byly kontroverzní. Změny umožnily této platformě shromažďovat záznamy o voláních a textech zasílaných jeho uživateli.

Damian Collins, předseda britského parlamentního výboru pro digitální média, uvedl, že na zveřejnění těchto dokumentů je velký veřejný zájem.

Oficiální vyjádření Zuckerberga

Mark Zuckerberg ve svém stanovisku na zveřejnění dokumentu uvádí, že se povětšinou jedná o interní emaily, které vedly k jednotlivým změnám na developerské platformě v letech

2014 a 2015. Připomíná, že Facebook vznikl, aby aplikace byly více sociální, ale že ve stejné době začaly vznikat podvodné aplikace, které zneužívaly uživatelská data.

A právě v reakci na tyto podvodné platformy začaly vznikat změny na Facebooku pro ochranu jeho uživatelů, které měly zamezit fungování například soutěžní aplikaci, která prodala data společnosti Cambridge Analytica.

Dále upozornil, že museli vyřešit ekonomickou stabilitu Facebooku, protože přecházeli z desktopu na mobilní zařízení, a že celkově je komunikace vytržena z kontextu.

Celé vyjádření si můžete přečíst níže.

V rozporu s tímto vyjádřením je zveřejněný email z roku 2012, ve kterém se Zuckerberg staví skepticky k myšlence, že by zpřístupnění velkého objemu dat aplikacím mohlo být problematické. Jednomu ze svých manažerů, Samu Lessinovi, v této souvislosti napsal:

Prostě si nemůžu vybavit případ, kdy by data unikla od vývojáře k vývojáři."

Kompletní dokument se všemi emaily si můžete přečíst na stránkách Britské parlamentní komise.

Zdroje: Business Insider, BBC News, Wired, The New York Times

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: