Základní škola Kamenné Žehrovice to schytává na Facebooku za necitlivou rekonstrukci budovy. Odhaluje to zcestnost hodnocení uživatelů na FB

28. 8. 2017 | Petr Michl

Případ mediálního zájmu o rekonstrukci základní školy Kamenné Žehrovice na Kladensku je malým školením toho, jak dnes vznikají mediální kauzy. Zároveň ale také ukázkou toho, že internetový hněv veřejnosti dopadá rychle a silně.

Základní škola Kamenné Žehrovice sídlí v budově, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století ve stylu historismu s prvky secese. Po stranách ji v nikách zdobily dvě sochy. Její stav nebyl dobrý, údajně byla podmočená, náklady na vytápění byly příliš vysoké a přes zimu nešla vytopit dostatečně.

Řešením z pohledu obce, pod kterou škola jako příspěvková organizace spadá, byla rekonstrukce počítající také se zateplením polystyrenem. Současná podoba školy po jejím provedení do značné míry symbolizuje vše, co je na oblepování historických budov polystyrenem špatně, pokud se to udělá necitlivě a tzv. natvrdo. Srovnání před a po vyvěsil 23. srpna 2017 na Facebooku influencer Ondřej Chutný s více než 5 tisíci followery.

V ten samý den tomuto příspěvku přidala na významu sdílením i FB stránka Arch Wars, která se na pranýřování nepovedených rekonstrukcí zaměřuje, a to s komentářem:

„Spalte výkresy, zlamte tužky, smažte disky, rozbijte tiskárny, prodejte kancly, zbořte školy a hoďte si to na nejbližším stromě. I smrt je lepší než na malou chvíli uvidět tenhle zkurvismus.“   

Den poté, 24. srpna, masivní negativní reakce na Facebooku přesvědčila velká média, že toto téma bude tahák. Věnovala se mu TV Nova, FTV Prima, Česká televize, iDNES.cz, Aktuálně.cz i Novinky.cz. V okamžik, kdy se objevíte v hlavních zprávách nejsledovanějších televizí a k tomu se do vás pustí i ty největší internetové zpravodajské portály, máte z ostudy kabát. Následující události ale vypovídají o tom, že v době sociálních médií vám „svrchník hanby“ ještě o poznání ztěžkne.


Hodnocení na Facebooku se stalo ventilem emocí pro rozzuřené masy

Ještě v den největší medializace se totiž lidé rozčílení rekonstrukcí, kterou i médii zpovídaní odborníci označují v naprosté většině (eufemisticky řečeno) za necitlivou, rozhodli svou nespokojenost vyjádřit přímo škole. A jak to udělat lépe než na jejich facebookové stránce?

Ta měla k smůle školy povolené hodnocení uživateli. A k několika maximálním pětihvězdičkovým hodnocením se brzo přidalo přes 140 nejvíce negativních jednohvězdičkových. Z komentářů dodaných k hodnocení lze přitom soudit, že valná část z nich přišla v den největšího mediálního zájmu, tedy 24. srpna. Před uvedením dalších printscreenů si dovolíme citaci od jednoho z hodnotících, architekta Adama Windsora:  

„ZŠ Kamenné Žehrovice měla krásnou školní budovu postavenou v klasicistním stylu, která se stala po provedení zateplení legendou, zářným příkladem dekadence, nevkusu, ostudou přesahující hranice obce Kamenné Žehrovice -naštěstí v zahraničí nikoho nezajímáte. Odborná obce, poučení laikové, studenti architektury a umění nevěřícně kroutí hlavami nad diletantismem, se kterou byla tato rekonstrukce provedena. Gratuluji Vám. Něco tak odporného a lidsky nízkého se jen tak nevidí. Tolik lidského umu, důvtipu, snahy a úsilí, kterou vydaly předchozí generace ke stavbě této školy byly zašlapány a udušeny pod vrstvou polystyrenu, natřeného po vzoru dětských omalovánek bez vkusu, souvislosti se stavbou a jeho místem, či bez znalosti alespoň elementárních principů barevného řešení či, nedejbože architektonické tektoniky. Kdysi krásná budova a vznešená stavba, která měla vzbuzovat úctu ke vzdělání se stala lacinou napodobeninou, úchylným vyšlizmem vzešlého z pervezních představ projektanta a vlivné polystyrenové lobby podpořené nákupem zbylých barev z výprodeje. Takže zatímco si tito dotyční plácají po ramenou, kolik to zase vydělali, zatímco si paní starostka dělá z tohoto politické body za ,,rekonstrukci" školy, děti budou nuceny zažívat psychická muka z nutnosti používání této stavby. Pokud je výuka stejně kvalitní, jako odvedená práce, škola by měla být okamžitě vyškrtnuta se seznamu škol. Stejně jako je dům vizitkou pana majitele, je i tato škola vizitkou místní instituce, Základní školy Kamenné Žehrovice, jejího vedení a městského zastupitelství. A vizitka to není vůbec dobrá. A já tuto vizitku budu šířit na svých přednáškách a a ukazovat lidem, jako příkladnou ukázku barbarství a buranství. Pokud jste přesně tohoto chtěli docílit, spnili jste to naprosto skvěle.“

Zdrcujících kritik se ale objevilo více, včetně té od dokumentaristy Dana Přibáně (který tedy pravděpodobně omylem udělil (jako ve škole) hodnocení 5).

 

Když se z vás stane internetový meme, stanoviska a obhajoby už nepomůžou

Samotné vedené základní školy k této situaci zaujalo postoj, který je jak z příruček krizové komunikace. Nepouštělo se do hádek s odpůrci a vydalo na své FB stránce prohlášení se zněním:

Vážení, 
své dotazy a připomínky (kladné i záporné) směřujte na majitele budovy a zřizovatele školy, který přestavbu zajistil a financoval. Žádáme vás, abyste se zdrželi vulgárních útoků na zaměstnance a vedení školy. Nikdo z nich projekt ani nenavrhoval, ani neschvaloval. Zaměstnanci školy odpovídají pouze za obsah a formu výuky. Naše názory a hodnocení vzhledu budovy jsou proto stejně subjektivní, jako u ostatních uživatelů Facebooku.


Děkujeme, že jste to pochopili


Vedení školy"

 

Je přitom nutné zmínit, že s návrhy bylo vedení předem seznámeno. A i později na svém FB profilu vyjádřilo souhlas se stanoviskem obce, která svou obhajobu staví na potřebě postarat se o havarijní stav budovy s tím, že kritika vzhledu by měla jít za projektantem rekonstrukce Alešem Millem ze společnosti Qualit projekty. 

Bez soudů toho, na čí straně je vina či nevina, je zajímavé především to, jak se z ostudy obecní může stát ostuda celonárodní. To vše díky sociálním médiím, které se staly katalyzátorem zpráv tradičních médií. Když se k tomu vaše kauza stane internetovým memem, jsou veškeré pokusy o obhajobu do značné míry zbytečné. Máslo na hlavě vám už prostě zůstává.


Dalším znakem doby je, že vám k tomu zůstane i pokažené hodnocení na Facebooku, které víceméně dává za pravdu těm vyvozujícím z celé věci pochybnou kauzalitu, že ti, co si nechali takto zprznit školu, musí bezpochyby podobně prznit i výuku samotných dětí.


Zdroj: Facebook / Pavel Kočička

Otevřená internetová hodnocení mají sama o sobě své limity. V ideálním stavu se všechny nesmysly od jedinců, co si stěžují na to, že rozhledna byla moc vysoká a na dovolené v zahraničí se nemluvilo česky, vyváží mnohem početnějším hodnocením od příčetných jedinců. Prostředí Facebooku nicméně přeje náhlým vzplanutím emocí víc než všechny Heureky a Yelpy dohromady. Cejch v podobě jedné hvězdičky z pěti jako pozůstatek „hněvu spravedlivých" pak zůstává dlouhodobě a jde zvrátit jen ve výjimečných případech. Se skutečnou spravedlností nebo vyváženým hodnocením čehokoliv to bohužel nemá nic společného. 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: