Video je pro B2B marketing zásadní, ukázal to výzkum od LinkedIn

30. 5. 2018 | Kateřina Němečková
Kdepak 30stránkové e-booky a whitepapery. Alespoň v prvních fázích nákupního cyklu jsou manažeři v B2B segmentu stejně netrpěliví a líní jako běžný uživatel v B2C. Videa jsou proto nezbytná i zde. Dle průzkumu LinkedInu přispívá video v B2B v 77 % případů k většímu množství kontaktů, které jsou navíc kvalitnější.

LinkedIn provedl výzkum na dvou stech B2B digitálních marketérech ve Spojeném království Velké Británie a Irska. Dvě třetiny se shodly na tom, že je video nejdůležitějším formátem obsahového marketingu. Na druhém místě se umístil e-mail, za ním kreativa na sociálních sítích a infografiky. Ačkoliv jsou největší překážkou pro tvorbu video obsahu vysoké náklady, čtvrtina respondentů v letošním roce plánuje do videí investovat přes 300 tis. liber (tedy cca 8,7 milionu korun).

Video rovná se příběh

Většina dotazovaných marketérů se shodla, že video usnadňuje kreativní ztvárnění příběhu. Dvě třetiny tvrdí, že video pomáhá budovat povědomí o značce a polovina prostřednictvím videa propaguje své zboží/služby.

Mnozí věří, že B2B video přispívá k vyššímu počtu získaných kontaktů (leads) – 77 % díky nim získalo více kontaktů a 78 % získalo kvalitnější kontakty.

Nejpoužívanějšími formáty jsou produktová videa, často ve formě explainer videí návody a tutoriály.

Například explainer video od CAT ukazuje, že složitá problematika se dá dobře podat s pomocí ilustrace. Nemusí to navíc stát ohromné peníze. Představte si, že by se všechny ty nakreslené lodě, ropné plošiny a továrny musely natáčet v reálných lokacích, cena takového videa by byla mnohonásobně vyšší, informační hodnota nikoliv.

Někdy je ale potřeba ukázat váš produkt v akci. Žádná ilustrace by to, jak si žlutý bagr od CAT ukousne svou mocnou lžící další porci hlíny, nepopsala dostatečně věrohodně.

Přesné cílení se vyplatí

Jiný výzkum mezi členy sítě LinkedIn odhalil, že by 68 % uživatelů videa sledovalo, pokud by pro ně byla relevantní, resp. odpovídala jejich pracovní pozici. Tři čtvrtiny respondentů se shodly, že by mělo být cílení videí přesnější. Ředitel LinkedIn Solutions UK Tom Pepper k tomu dodal:

„I dokonalé video může být k ničemu, pokud jej nesdílíte se správným publikem, na správném místě a ve správný čas. Vzhledem k rostoucím investicím do videí je zapotřebí také průběžně pracovat s vydavateli, aby se předešlo chybám a videa dále podporovala růst značek.“

Loňský výzkum společností Vidyard a Demand Metric ukázal, že většina (93 %) podniků má k dispozici vlastní vybavení pro tvorbu videí. Průměrný počet natočených videí pak vzrostl o třetinu (na 38). Stále více firem (37 %) využívá videa i v prodejním procesu (Account Based Marketing) za účelem zvýšení konverzí.

Videa jsou nejlepším nástrojem pro jednosměrnou komunikaci. Dokáží ilustrovat nejrůznější emoce, detailně popsat procesy a předvést produkty ze všech stran. Není tedy pochyb, že má jejich využití v obchodu obrovský potenciál. Tomu také napomáhá neustále se zlepšující kvalita a dostupnost  mobilních zařízení – ať už se jedná o jejich kamery (produkce) či rozlišení displejů (prezentace). Marketéři mohou díky videím značně povolit uzdu své fantazii. Třeba tak, jako to udělali u značky Volvo.

Kam dál?



Jak může vypadat produktové video pokud svému výrobku opravdu věříte? Inspirovat se můžete třeba u značky Volvo, která svěřila řízení reálného náklaďáku čtyřleté holčičce.

Štítky dokumentu: LinkedIn Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: