Kdo je Marketérem roku 2009?

14. 5. 2010 | Brož František
Hučící splav, pěkné panorama Karlova mostu podtrženého zpěněnou Vltavou za oknem, slavnostní atmosféra plná očekávání. Kromě slunečného počasí byly rekvizity pro páté slavností vyhlášení soutěže Marketér roku stejné jako v předchozích letech. Soutěž, nad kterou opět převzal záštitu Philip Kotler, tentokrát přinesla velmi sympatické výsledky.

Marketér roku 2009, zdroj: www.cms-cma.cz

Hučící splav, pěkné panorama Karlova mostu podtrženého zpěněnou Vltavou za oknem, slavnostní atmosféra plná očekávání. Kromě slunečného počasí byly rekvizity pro páté slavností vyhlášení soutěže Marketér roku stejné jako v předchozích letech. Soutěž, nad kterou opět převzal záštitu Philip Kotler, tentokrát přinesla velmi sympatické výsledky. Takové, které nám znovu dokazují, že dobré marketingové strategie nemusí vznikat pouze ve velkých společnostech s mnohamilionovým obratem a také to, že marketingové nástroje lze používat a rozvíjet vždy a všude, nehledě na globální ekonomickou situaci.

Jaká tedy byla letošní soutěž Marketér roku?

Profesor Gustav Tomek, předseda hodnotitelské komise, naznačil, že organizátoři se vydali cestou dalšího zjednodušování pravidel, aby se více přiblížili běžné praxi. Ta totiž často pracuje s teoretickými znalostmi méně, než by se dalo předpokládat.
„Letošní ročník se opět vyznačuje tím, že jsme zjednodušili přihlášku do soutěže,“ uvádí Tomek. „Mile nás překvapilo, že i v době krize se přihlásilo více lidí než v jiných letech. Do soutěže doputovalo 18 zajímavých projektů, což je za celých pět let existence soutěže zdaleka nejvíce.“
Organizátoři předpokládali, že škrty spojené s ekonomickou krizí sníží kvantitu i kvalitu počinů marketingových oddělení. Soutěž však ukázala, že to nemusí být zcela pravda – tedy alespoň ne napříč všemi hospodářskými sférami. Zatímco sféra služeb hlásí jednoznačný propad, marketing ve výrobních podnicích byl v době krize na vzestupu. To potvrzuje i Tomek: „I letos byl vysledovatelný trend, kdy do soutěže stále více vstupují výrobní podniky. To je příjemná změna oproti minulým ročníkům, kdy jsme se téměř výhradně setkávali se sektorem služeb.“
Podle Tomka to navíc demonstuje posun role marketingu. „Malé a střední podniky se z krize poučily a pochopily to, že marketing musí jít cestou rychlých opatření,“ uvedl.
Krize byla ostatně i letos leitmotivem celé soutěže. „Marketéři to nikdy nemají lehké a o to horší to bylo v loňském roce, kdy se marketing stal oborem, na kterém se nejvíce šetřilo. Dnes oceníme ty, kteří toto dokázali překonat a uplatnit se v tomto těžkém období,“ uvedla prezidentka ČMS Jitka Vysekalová předávací ceremoniál.

Nejvyšší ocenění putuje do českého UNESCA

Určitým překvapením byla letošní vítězka velkého modrého delfína, ing. Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšl a ředitelka českého dědictví UNESCO. Ocenění se jí dostalo za úspěšné prosazování marketingových strategií s cílem rozvoje cestovního ruchu a propagace města i regionu. Ostatně pozitivní rozvoj, který v aplikaci marketingu zažívají právě samosprávy, označil za milé překvapení loňského roku i profesor Gustav Tomek, který ocenil zejména živelnost a samostatnost tohoto konání. Jeho slova potvrzuje i Michaela Severová.
„Organizovaný marketing jako takový na radnicích příliš nefunguje,“ uvádí vítězka Velkého modrého delfína. „Vše je to o přístupu jednotlivců, starostů, o nějaké jednotné strategii se mluvit nedá.“
O to větší radost má Severová ze získaného ocenění.
„Za titul jsem strašně šťastná, tak vysoké ocenění jsem vůbec nečekala. Jsem ráda, že se hodnotitelská komise zaměřila i na sektor samosprávního marketingu. Doufám, že toto ocenění bude zejména inspirací a motivací mým kolegům,“ uvedla.
Marketing samospráv má přitom poměrně dobrou výchozí pozici – zejména co do otázky financování. Severová uvádí, že krizi zatím její instituce nepocítila. „Na marketing čerpáme prostředky z fondů EU, krize k nám paradoxně může teprve dorazit,“ okomentovala situaci. „Nicméně věříme, že z nejhoršího už jsme venku.“

text pokračuje pod obrázkem


zleva: Zdeněk Juračka, marketér 2008, marketérka 2009 Michaela Severová, Jitka Vysekalová, Gustav Tomek


pokračování článku

Co je tedy hlavním problémem, který brání lepší aplikaci marketingových aktivit na úrovni měst a obcí?
„Z mého pohledu to nejsou ani tak peníze a chybějící odborníci, jako chybějící komunikace. Malé samosprávy se neradí s Centrálou cestovního ruchu, města zase nekomunikují s krajskými úřady,“ stěžuje si Severová. „Přitom za valnou částí problémů stojí rozdílné politické garnitury a z toho pramenící antipatie.“
Severová navíc zdravou komunikaci klade na první místo. Inspirací pro marketingové aktivity jí ostatně bylo nadšení a živelná spolupráce starostů po revoluci. Právě z něj vychází i know-how vítězky, které je zcela původní, bez inspirace v zahraničí. Výsledky jsou přitom dobré natolik, že si jich všimli i v centrále UNESCO.
„Za loňský rok bylo české UNESCO oceněno za nejlepší jednotnou marketingovou kampaň. Byli jsme skutečně rádi, že si někdo všiml našeho přístupu – je hezké, když vás ocení za něco, u čeho cítíte,že se to opravdu povedlo,“ okomentovala Severová.
A jaká je budoucnost samosprávního marketingu? Severová vidí velkou příležitost v sociálních sítích. Hlavně díky spontánním aktivitám uživatelů, kteří se o rozjezd propagace například na Facebooku starají sami tvorbou fanouškovských skupin. Právě tato aktivita, která vzniká „od spodu“ – tedy od samotných uživatelů, se dá využít pro další práci - minimálně tak, že se s nimi naváže dialog a je s jejich pomocí šířen relevantní připravený obsah.

ČMS slaví 20 let

Před dvaceti lety vznikla Česká marketingová společnost. Co se jí v průběhu dvou dekád podařilo? Prezidenta Jitka Vysekalová vidí hlavní roli ČMS v tvorbě odborné platformy, která v současnoti poskytuje relevantní prostor pro všechny marketingové odborníky – a to i díky konexím, které se snaží systematicky budovat jak v České republice, tak zahraničí, a to na úrovni asociací, státních organizací, médií i jednotlivců.

Marketér roku 2009 – laureáti soutěže

Velký modrý delfín

Ing. Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a CR Města Litomyšl za úspěšné prosazování marketingových strategií s cílem rozvoje cestovního ruchu a propagace města i regionu.

Zvláštní ocenění

Prof. ing. Hana Machková, CSc., prorektorka pro zahraniční vztahy a PR VŠE Praha – za podporu realizace nových forem marketingové specializace ve vysokoškolské výuce

Zvláštní uznání

RNDr. Tomáš Hájek, výkonný ředitel ADMAZ – za rozvoj profesní asociace a budování značky ADMAZ

Malého delfína a diplom získávají následující kandidáti

  • Ing. Evžen Drtina, Marketingový ředitel Wunderman za úspěšné uplatnění marketingu při vstupu na český trh
  • Miloslav Kaplan, ředitel NAR reklama marketing - za úspěšné prosazování inovací v oblasti e-aukcí
  • Mgr. Martin Mateáš, obchodní ředitel KOFOLA - za prosazování úspěšných a efektivních marketingových strategií
  • Miroslav Otépka, předseda představenstva TOS Hulín – za podporu marketingových opatření pro rozvoj výrobního podniku
  • Mgr. Antonín Šubrt, marketingový ředitel Vitana – za rozvoj produktových inovací a úspěšnou marketingovou komunikaci
  • Ing. Lubor Švorčík, předseda družstva Tvar Klatovy – za úspěšné budování konkurenční schopnosti firmy důsledným uplatněním marketingu
  • Ing. Ivo Toman, jednatel společnosti Taxus - za efektivní a netradiční podporu marketingových rozhodnutí zobecněním poznatků teorie a praxe
  • Ing. Tomáš Vican, MBA, jednatel společnosti Vingal – za kreativní využití komplexních metod marketingové komunikace

Diplom za nominaci v soutěži

  • Martin Bartko, jednatel společnosti OKAY Plast
  • Ing. Janusz Burawa, generální ředitel Finclub Plus
  • Petra Čepeláková, generální ředitelka FREEBOARD ČR
  • Alena Dytrychová, marketingová ředitelka hotelu Ambassador Zlatá Husa
  • Jiří Řídký , předseda Dřevozpracujícího výrobního družstva Jaroměřice nad Rokytnou
  • Ing. Miluše Valdová, obchodní a marketingová ředitelka Druchema

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?