Video prostupuje napříč internetem

11. 12. 2008 | Čumpelík Robin - X Zone Media s. r. o.
Stejně jako v ostatních oblastech, i v té audiovizuální se internet stává nosičem číslo jedna.

Audiovizuální tvorba začíná velice intenzivně zapouštět své kořeny v prostředí internetu. Donedávna bylo v podstatě nemyslitelné, aby se prvky televizního vysílání začaly objevovat v internetovém prohlížeči.
Dnes se ovšem internet intenzivně připravuje na stále zvyšující se počet videoobsahu, který už nyní prostupuje napříč internetovými stránkami, a to nejen formou vysílání pomocí IPTV, ale také viral spotů, videozpravodajství, interaktivních videoprvků, videoprezentace na webových stránkách apod. V podstatě dnes neexistuje člověk ani společnost, která by se minimálně okrajově nezabývala videoobsahem. Audiovizuální tvorbu z nejrůznějších marketingových pohledů tak řeší skoro každé marketingové oddělení. Jen si sami všimněte při surfování internetem, jakým způsobem se zvyšuje počet videoobsahu na internetových stránkách. Vybrali jsme proto několik příkladů, na kterých vám představíme dnešní vliv videa na internetový obsah.

Viral spoty

Například marketingová forma viral spotů je v poslední době prezentována jako jedna z nejúčinnějších forem reklamního spotu. Důkaz bychom mohli podat na několika případech. Je to celkem nedávno, kdy internetem putoval spot s logem firmy Quiksilver, kde uprostřed města vybuchl dynamit a vytvořil surfařskou vlnu. Divák je viralovým videem naprosto zaskočen, šokován, fascinován a přitom registruje reklamní sdělení, které okamžitě přeposílá dalšímu uživateli. Internetem v tu chvilku začíná kolovat tisíce, desetitisíce reklamních sdělení, jež postupně útočí na potenciální spotřebitele. Jedním z dobrých příkladů v prostředí českého internetu, který mnozí z vás určitě zaregistrovali, je viral spot firmy Vodafone s parodií na televizní reklamu se Čtvrtníčkem. Ještě lepším příkladem je pak viral, který zároveň funguje jako motivační spot pro návštěvu internetových stránek firmy Auto ISR. Ukázky spotu, jež kolovaly po internetu, naleznete na www.auto-isr.cz.

Vlastní internetová televize

Dalšími příklady použití videa v oblasti marketingu je absolutní spojení audiovizuální tvorby se značkou. V poslední době se k podobnému tahu rozhodla firma Oriflame se svou internetovou televizí. Podobným projektem se stala Na eX TV, která je pevně spjata se značkou Gambrinus. Její spuštění bylo zároveň podpořeno rozsáhlejší kampaní s použitím videobannerů. Díky moderní formě videobannerů se vám tedy mohlo stát, že vám na monitor zaťukala Gábinka a pozvala vás na stránky www.gambrinus.cz.

Stránky založené na video obsahu

Posledním příkladem využití videa v marketingu jsou stránky společnosti PPF (www.ppf.cz). Jde o velice propracovanou formu videoobsahu realizovanou s pomocí flashe. Stránky jsou ovšem v tomto případě zatíženy velkým objemem dat, a uživatel se proto musí spoléhat na rychlé připojení. Rychlost připojení je jedním z posledních limitů, které brzdí podobné aplikaci videoobsahu na internetových stránkách.
Video v zábavě
Video v zábavním průmyslu asi nemusíme nějak zvlášť představovat. Každý z vás určitě zná několik portálů s videoobsahem. Začátky lze patrně najít v pornoprůmyslu, který byl v tomto ohledu na internetu vždy napřed. Velký boom pak přinesla vlna You Tube. Dnes můžeme v prostředí českého internetu nalézt mnoho serverů, jež se zaměřují na nejrůznější formy videozábavy – kvalitních seriálů, reportáží, reality show, nespočtu uživatelských videí atd. V současné době tudíž internetové vysílání často konkuruje klasickému televiznímu vysílání a dá se předpokládat, že podobný vývoj se bude stupňovat. Internet se stává jistou alternativou také pro zadavatele reklamy, jež se začínají rozhlížet po levnějších a přitom efektivnějších kampaních (o tom až někdy jindy).

Video ve zpravodajství

Videozpravodajství je naprostou novinkou, která zřejmě zahltí internet. Výstižné audiovizuální zpravodajství se tak stane jeho hlavní doménou. Pilotní verze videozpravodajství už nyní běží na několika českých serverech. V České republice již proběhlo mnoho pokusů, ale zatím neexistuje žádné konzistentní zpravodajství či zpravodajské projekty – ty by ovšem měly být hlavním trendem tohoto roku.
“Je pouze otázkou času – technologického pokroku či rychlosti internetu –, kdy budeme moci velice jednoduše připravovat video příspěvky a v takřka televizní kvalitě je vysílat na internetu.”
“Vypadá to, že televizní kanály budeme v budoucnosti sledovat zejména pomocí internetu.

Štítky dokumentu: Reportáže Virální marketing

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?