Google TV – o co jde?

10. 6. 2010 | Handl Jan
Internetový gigant Google se vrhl na další oblast podnikání, a tou je televize. O co vlastně jde? Jedná se o softwareovou platformu pro set-top boxy a HDTV, na projektu spolupracují i Intel, Sony a Logitech. Vše je založeno na operačním programu Android. Všichni velcí výrobci televizí mají svojí vlastní platformu, která umožňuje uživatelům využívat jakýsi omezení internet a videoservery tipu YouTube.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.google.com

Internetový gigant Google se vrhl na další oblast podnikání, a tou je televize. O co vlastně jde? Jedná se o softwareovou platformu pro set-top boxy a HDTV, na projektu spolupracují i Intel, Sony a Logitech. Vše je založeno na operačním programu Android.

Všichni velcí výrobci televizí mají svojí vlastní platformu, která umožňuje uživatelům využívat jakýsi omezený internet a videoservery tipu YouTube. Google TV nabídne platformu pro unifikaci podobných pokusů a umožní vývojářům připravovat nejrůznější widgety. Samozřejmostí bude Flash, prohlížečem bude standardní Chrome z dílny Googlu. Integrovaná bude například Netfix, Twitter nebo Hulu. Zajímavé je, že uživatelé budou mít ve své televizi přístup k jakékoliv internetové stránce. Hardware pozadí zajistí procesor Intel Atom CE4100 vytvořený speciálně pro spotřební elektroniku.

Společnost Sony připravila “Sony Internet TV”, první televizi, která bude podporovat Google TV, přičemž v nabídce bude jak samostatný model televize, tak jednotka typu set-top box s diskem Blu-ray. Pokud se podobné televize prosadí, budou v podstatě suplovat počítač připojené k internetu, videoobsah bude dostupný v dobré kvalitě a navíc přibudou nejrůznější funkce a aplikace. Tato televize s internetem se má na trhu objevit na podzim, zatím pouze v USA. Zdá se, že tolik očekávaný koncept domácího zábavního centra konečně dosáhl svého naplnění. I když se asi vyplatí počkat s předčasnými soudy na okamžik uvedení produktů na trh.
Google si podle serveru Digiweb od projektu slibuje získání přímého přístupu na atraktivní trh televizní reklamy s ročními tržbami kolem 70 miliard dolarů (1,44 bilionu Kč). Firma by na něm chtěla uplatnit své internetové reklamní aktivity, které jí loni vynesly na příjmech téměř 24 miliard dolarů. Google chce pomocí nového systému naplnit vizi ukotvit internet v obývacích pokojích a udělat z televizorů velké monitory pro surfování na webu. To je jistě chvályhodný a dobrý nápad. Výrobu televizorů zajistí Sony, o mikroprocesory se postará Intel. Dá se ovšem čekat, že pokud bude projekt úspěšný, stane se platforma Google TV zajímavá i pro další velké výrobce televizí, což bude pro trh i zákazníky jenom dobře. Příslušenství, tedy dálková ovládání a bezdrátové klávesnice dodá firma Logitech, specialista na počítačové periferie. Právě ovládání pomocí příslušenství bude hodně důležité k tomu, aby si celé řešení oblíbili diváci. Uživatelská přívětivost je u nich často na prvním místě.
Bude zajímavé, jak se projektu bude dařit. Může totiž přijít i neúspěch, který potkal třeba nedávno uvedený mobilní telefon Nexus One, další velká věc, od které si Google hodně sliboval. Ovšem řešení, které propojí surfování po internetu a sledování televize, má velkou naději na úspěch. Otázkou je, zda Google TV poskytne dostatečný výběr programů, které jsou nyní součástí placených balíčků kabelových společností. Zatím má být obsah zajištěn díky nejrůznějším čistě internetovým dodavatelům videoobsahu, což nemusí náročnému divákovi stačit.

Podle serveru Technet majitelé nových televizorů nemusí naříkat, Google TV si budou moci použít i jako externí set-top-box. Ten připojí k internetu a pomocí HDMI kabelů mezi televizor a přijímač placených televizních služeb (kabelový rozvod, satelit). Nabídka Google TV se tak integruje do obrazu, jako v případě interního modulu. Větší podrobnosti ale zatím nejsou známy. Problémem také může být reklama, respektive její zakomponování do obsahu. Zatím se neví, jakým způsobem se reklama bude zobrazovat. Důležitým problémem bude vyhledávání v obsahu, s ním si ale Google asi hravě poradí, jelikož s vyhledáváním jako takovým má bohaté zkušenosti. Skvělým benefitem tohoto řešení pak může být rychlé a jednoduché hledání obsahu na požádání a jeho okamžité přehrání na kvalitní obrazovce televize. Nezanedbatelnou výhodou může být i napojení na Andrioid Market, tedy aplikace, které se třeba dostanou na televizní obrazovce úplně nový rozměr. A dá se také očekávat, že budou vznikat aplikace speciální, určení přímo pro Google TV. Otevřenost třetím stranám může být hlavním trumfem řešení, na takto významném projektu se bude jistě chtít přiživit množství společností, z čehož bude nakonec profitovat divák.

Samotný nápad dostat do televize internet tu už byl, ovšem bez komplexnějšího řešení. Koncept Apple TV se masově neprosadil ani mezi skalní příznivce značky a neplní funkci jednoduchého domácího zábavního centra. Ovšem jako vzor může posloužit dobře, a to i pro odchytnutí případných chyb a omylů. Minimálně v případě dodavatelů obsahu je vidět, že se Google pro své řešení opravdu u Applu inspiroval. Komentátoři vtipně poznamenávají, že obývák je jedním z mála míst, kterým Google zatím nedominuje. Za několik let může být všechno jinak. Kdy se set-top box Google TV objeví v našich domácnostech? Je předčasné spekulovat, jelikož řešení ještě není v prodeji ani v Americe. Nicméně do Evropy se má Google TV vydat v roce 2011. Každopádně se říká, že tato nová platforma se v příštích letech mohla stát open-source, což by nahrávalo nejenom vývojářům, ale hlavně zákazníkům, kteří by se mohli těšit na aplikace třetích stran, stejně jako je tomu u Androidu.

Více o projektu je možné nalézt na webu http://www.google.com/tv/.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?