Yolocaust: umělecký projekt upozorňuje na nevhodné chování turistů u Památníku obětí holocaustu v Berlíně

20. 1. 2017 | Petr Michl
Památník obětí holocaustu v Berlíně by měl být místem piety. Místo toho u něj vzniknou denně stovky vysmátých selfíček, duckfaces a rozevlátých póz, co se hodí na Instagram. Izraelský umělec vyjadřuje svůj nesouhlas snímky, v nichž selfiemaniaky zasazuje do reálií koncentračních táborů.

 

Umění může být velkou inspirací i pro marketing. Obzvláště to angažované snažící se upozornit na nějaký jev nebo problém. Dělá to totiž obvykle s větší razancí, než je u komerčních projektů zvyklé, a v některých případech se z něj stane virál. Platí to i pro v tuto středu zveřejněný projekt izraelského satirika Shahaka Shapira, který si bere na mušku turisty z Berlína, konkrétně ty, kteří považují Památník obětím holocaustu za hřiště pro jejich co nejbláznivější prezentaci v sociálních médiích.

Shapira vytvořil microsite nazvanou Yolocaust, přičemž úprava pojmenování židovské genocidy odkazuje na populární zkratku ze sociálních médiích YOLO: You Live Only Once (žiješ jenom jednou). Vystavuje na ní fotografie lidí stažené ze sociálních médií, na nichž se jejich aktéři prezentují u Památníku obětím holokaustu v těch nejbláznivějších pózách. Toto místo je jakýmsi nekonečným polem šedivých kvádrů, který je rozeseto na 19 tisících metrech čtverečních 2 711. „Jejich přesný význam není jasný. Někdo tyto objekty interpretuje jako hroby 6 milionů židů zavražděných a pohřebených v masových hrobech, jiný si spojuje tmavě šedivou barvu s popelem z jejich těl,“ uvádí umělec na své stránce. Pro hejsky, na něž Shapira upozorňuje, je to však spíš jen další atrakce, od které jim nesmí chybět selfíčko, podobně jako třeba od Berlínské zdi.




Shapira jim připomíná odkaz místa tím, že na stránkách se po najetí na jejich fotografie jejich postavy ocitnou ve scénách z koncentračních táborů. Ano, vypadá to poněkud drasticky, ale přesně takové to tehdy bylo a dobové snímky mohou zachytit jen zlomek z hrůz, které pociťovali oběti holocaustu na místě.






Pro berlínský Památník obětím holocaustu neexistuje žádný návod vhodného chování a nekonečné řady velkých kvádrů v neutrální barvě skutečně slouží jako zajímavý podklad k fotografii lidí. Přesto by měla na místě s takovýmto odkazem existovat jistá forma piety. Stránka Yolocaust je tak především osobním vyjádřením nesouhlasu s chováním, které ji porušuje. Na ní visící radostní lidé na ní nemusí setrvat navždy. Stačí požádat Shahaka Shapira o stažení na trefně pojmenovaném mailu undouche.me@yolocaust.de.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: