Všichni jsme „Straight Outta Somewhere“

27. 1. 2017 | Petr Michl, Jakub Hort
Chytře, jednoduše a v rytmu hip hopu. Kampaň #straightoutta se stala globálním hitem s jedním z dosud nejsdílenějších hashtagů.

Chodili jste do školy v době, kdy se stačilo zeptat ve třídě, kdo včera viděl vámi oblíbený seriál, a hned jste měli téma k hovoru? Na to dnes můžete zapomenout, časům dominantních televizních kanálů, které sledoval de facto každý odzvonilo. Kultura je příliš fragmentovaná. Vychází z toho, že nemůžete postavit na popkulturní referenci kampaň na film?  Čtěte a učte se. Na posledním ročníku festivalu kreativity Cannes Lions zabodovala kampaň #Straightoutta, která se stala dokonce tou nejsdílenější v toce 2015. Odměnou ji v Cannes byl úspěch napříč několika kategoriemi, konkrétně 3 zlatí Lvi, 3 stříbrní a 1 bronzový.

Na konferenci Creativity Booster Day na ni upozornil  Jacob Stigler, výkonný ředitel mezinárodního poskytovatele internetových služeb AOL Platforms Nordics, který zasedal v porotě Cannes Lions v soutěžní kategorii proma a aktivace. Dle něj je právě téma či étos s jakousi univerzální kvalitou jedním z hlavních faktorů, který může kampani pomoci k viralitě, jež se může rozšířit až v globálním měřítku.

Marketéři propagující sluchátka Beats a film Straight Outta Compton, skvělě využili faktu, že každý pochází odněkud a většina lidí navíc na své kořeny hrdá. Vstup filmu do kin doprovázela  unikátní kampaň na sociálních sítích, která byla chytře propojená se sluchátky Beats, jejichž zakladatel Dr. Dre je jednou z hlavních postav filmu. Jednoduchostí a chytrostí se kampaň stala nejúspěšnějším počinem na sociálních sítích v loňském roce.

Celá kampaň dostala základ v myšlence, že ač se film jmenuje Straight Outta Compton, tak zdaleka není pouze o tomto nebezpečném místě, ale o hrdosti na rodné město. Ať už je kdekoliv.

Na webu www.straightouttasomewhere.com proto vznikl generátor, kde si každý mohl udělat vlastní logo, které vycházelo z grafiky filmu. Celá stránka fungovala jako klasický meme editor, kde se pouze doplnil název města a logo bylo ihned připravené ke sdílení.

Kampaň bezesporu zasáhla i publikum, které by nikdy nepomyslelo, že by tento mládeži nepřístupný hudební film z prostředí rapu a hip hopu 80. let vůbec zhlédlo. Kdyby byl film propagován klasickým trailerem nebo TV spotem, tak by nedošlo k takovému počtu sdílení. Využitím této jednoduché hračky si každý mohl udělat vlastní „Straight Outta“ logo a poté jeho sdílením na sociálních sítích zvýšit povědomí o existenci filmu.

Kampaň byla spuštěna 5. srpna 2015 a o týden později hlásily statistiky webu 7 milionů návštěvníků a téměř 6 milionu vytvořených meme obrázků. Zároveň se film stal trendem č.1 na Facebooku, Twitteru i Instagramu, to se do té doby nepovedlo nikomu. Hashtag #Straightoutta měl během začátku kampaně 15 000 tweetů a retweetů za minutu. Bez utraceného centu se k tomuto trendu přidaly i nejznámější světové celebrity. Zdá se tak, že sázet na hrdost na rodnou hroudu je receptem na kampaň trhající rekordy v engagementu. Každý je totiž #Straightoutta odněkud  a je přitom jedno, jestli jde o Dolní Klacíkov nebo Compton.

Kam dál?

Chcete znát pozadí dalších skvělých kampaní úspěšných na Cannes Lions? Přečtěte si článek Cannes in Prague: Jak vytvořit virál s globálním dosahem.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: