PewDiePie si opět pustil pusu na špacír. Použil „slovo na N“, co se neříká

12. 9. 2017 | Petr Michl



Už je to tady zase. Jeden z nejlépe vydělávajících youtuberů, Felix Kjellberg alias PewDiePie, je opět na veřejném pranýři. Tentokrát, protože použil slova „zas...aný ne...r“ v jednom ze svých lets play videí.

Není to zdaleka poprvé, co je PewDiePie obviňován z rasismu. Wall Street Journal v dubnu upozornil na to, že Kjellberg vytvořil videa, v nichž se objevovaly antisemitské symboly. V jednom byl vidět hákový kříž, v jiném dva Indové drželi ceduli s nápisem „Smrt všem Židům”. V druhém případě se Kjellberg prý jen snažil poukázat na to, co vše jsou lidé ochotní udělat za peníze. Zmíněným Indům za pozvednutí cedule s k násilí podněcujícím nápisem sám zaplatil přes portál Fivver.

V reakci ukončila s Kjellbergem spolupráci společnost Disney a byl také vyloučen z prémiového programu Google PreferredDo něj Google započítává 5 % nejúspěšnějších kanálů na YouTube a přednostně v jeho rámci nabízí reklamu největším inzerentům, pochopitelně jsou zde i nejvyšší příjmy pro tvůrce. Kjellbergovi byl zrušen také jeho pořad Scare PewDiePie na placeném YouTube Red

Jak jde PewDiePie potrestat nyní? Spoluzakladatel studia Campo Santo, Sean Vanaman, oznámil, že bude usilovat o to, aby YouTube odstranilo z kanálu PewDiePie video s jejich hrou Firewatch. To vidělo 5,7 milionů lidí, takže z nich Kjellberg má určitý příjem. Díky popularitě YouTube hvězdy bylo ovšem rozhodně větší reklamou pro samotnou hru.

Pro Vanamana je to ale pravděpodobně věc principu. Dotyčné video bylo během dneška odstraněno. Vanaman nechce ani, aby PewDiePie hrál další tituly z jeho herního studia.

Přehnaná reakce, nebo daň za úspěch?

Otázkou, která visí ve vzduchu, pochopitelně je, jestli toto není nějaká prazvláštní forma šikany v době přehnané politické korektnosti. Přes opakované extempore nejde říct, že by byl Kjellberg neonacista, jehož životním posláním by bylo šířit nenávist k lidem odlišné rasy, etnika či náboženství. Ti, kdo ho omlouvají, upozorňují na to, že mu to „prostě ujelo“. Svět lets play videí je o  autenticitě, o někdy vtipných, někdy trapných hláškách a nakažlivém zaujetí pro hru, při kterém si zrovna spisovný a korektní projev nehlídáte. V tomto případě šlo navíc o střílečku, kde se snažil protivníka zabít. PewDiePie rozhodně není prvním ani posledním, kdo hráče nebo herní postavy tmavé pleti nazval stejně.

V dalších tweetech Vanaman ze studio Campo Santo sám uznává, že u tohoto typu zábavy je potřeba hráče tu a tam omluvit. Zároveň ale dodává, že všechno má své hranice a PewDiePie je opakovaně překročuje.


Dle něj je svým chováním horší než skrytý rasista, je propagátorem odsouzení hodného odpadu, který poškozuje celé odvětví.

Kjellberg už několikrát na podobný  průšvih zareagoval litanií na to, jak se ho tradiční média snaží zničit, protože ho nenávidí. Druhý pohled na věc ale je, že s faktem, že jsou značky opatrné a politicky korektní, se musí i lets play hráči vyrovnat. Tedy pokud chtějí jejich peníze. Podobné kauzy týkající se největší hvězdy YouTube ovlivňují vůli značek na této platformě inzerovat. Dá se tak říct, že tradiční média jsou možná  na Kjellberga vysazená. Jeho chování ovšem poškozuje celou YouTube scénu mnohem více. 

EDIT: Dnes 12. září v cca v 15 hodin Kjellberg vydal své prohlášení k situaci, které je upřímnou omluvou bez vytáček:

 

Kam dál? 

PewDiePie není rozhodně viníkem všeho zlého na YouTube, slova jako nevypočítatelný nebo nepoučitelný se ovšem na něj vztahují. I on tak ve svém postavení částečně přispěl k tomu, že v březnu některé velké značky zahájily bojkot reklam na YouTube kvůli extrémismu. Situace se již normalizuje. Podobné kauzy tento proces ovšem nijak neurychlují. 

Štítky dokumentu: Krizová komunikace YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: