Nevšímejte si nás, vzkazuje Kala Azar a spol. z výstavy Lékařů bez hranic a ilustrátorky Toy_Box

15. 8. 2018 | Petr Michl
Pokud je nikdo neléčí, zabíjejí. Ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto společně s ilustrátorkou Toy_Box připravili výstavu a webovou stránku, kde upozorňují na problém opomíjených nemocí optikou pěti z nich. Choroby jsou vyobrazeny coby démoni.


Zdroj: Lékaři bez hranic,Toy_Box

Zabijácké nemoci, o kterých nemá většina západního světa praktické povědomí. Černá horečka, Chagasova choroba či tuberkulóza. Neznamená to ale, že by neexistovaly. Společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Neexistují na ně účinné a dostupné léky. Pokud se ovšem neléčí vůbec, zabíjejí. Lékaři bez hranic proto společně s ilustrátorkou Toy_Box připravili výstavu a webovou stránku, kde upozorňují na problém opomíjených nemocí optikou pěti z nich. Choroby jsou vyobrazeny coby démoni.

„Šlo nám o to, aby byl vzkaz, který se snažíme sdělit, zároveň pravdivý, naléhavý, ale bez doslovnosti, k níž téma možná může svádět. Při vymýšlení postav jednotlivých démonů jsem se nechala inspirovat jak beznadějí a hrůzou, jíž musejí zažívat lidé, kteří jsou těmito chorobami postiženi, tak různými pop kulturními předlohami,“ vysvětluje ilustrátorka Toy_Box.

Hlavním mottem výstavy je výkřik démonů alias opomíjených chorob: „Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.“ Poněvadž to je právě to, co těmto chorobám nejvíce vyhovuje – aby zůstaly pozapomenuty.

Zatímco čtete tento text, mimo zájem světa umírají lidé na nemoci, jako jsou spavá nemoc, Chagasova choroba, kala azar  a.k.a. černá horečka, tuberkulóza, kvůli hadímu uštknutí a podobně. Umírají, protože pokulhává prevence, neexistují spolehlivé a snadno použitelné diagnostické metody a chybí účinné léky (nebo jsou příliš drahé). Nejvíce se těmto chorobám daří v chudých oblastech, kde lidé nemají peníze na léčbu. Na některé z nich ani účinná medicína neexistuje. Její vývoj a výroba není pro farmaceutické společnosti dost lukrativní. Zdravotníci tak mají často v rukách jen zastaralé a toxické léky objevené před desítkami let.

Lékaři bez hranic podávají o těchto zapomenutých démonech zprávu s pomocí výstavy, která je k vidění k vidění od 14. srpna až do začátku října v rámci ArtWall Gallery na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše v Praze.


Zdroj: Lékaři bez hranic,Toy_Box

Díla ilustrátorky Toy_box a velmi silné texty jsou ale k nalezení také na microsite nevsimejtesinas.cz. V nich promlouvají nemoci právě jako démoni. Na ukázky z webu se můžete podívat níže.









 

Zisk nesmí být jediným motivem při vývoji nových léků

Opomíjené nemoci ovlivňují či rovnou ohrožují životy miliardy a půl lidí. Lékaři bez hranic v řadě projektů pacienty trpící těmito chorobami léčí. Snaží se rovněž na problém upozorňovat a situaci měnit – a to i skrze tuto výstavu. Zároveň spolu s dalšími se snaží skrze Iniciativu za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) přispět k vývoji léčby. Od roku 2003, kdy iniciativa vznikla, se podařilo vyvinout například lepší způsoby léčení malárie, spavé nemoci nebo Chagasovy choroby. Pořád to ale nestačí. Není v silách humanitární organizace tento problém vyřešit.

„Lékaři bez hranic skrze různé kampaně či iniciativy tlačí na farmaceutické firmy, aby léky zbytečně nepředražovaly a vyvíjely dostupnou léčbu i na zapomenuté nemoci, jimiž trpí hlavně ti nejchudší. Zisk nesmí být jediným motivem při výzkumu a vývoji nových léků. A k tomu potřebujeme podporu veřejnosti. Bez ní se nic nezmění. Lidé mohou začít třeba tím, že budou sdílet na sociálních sítích profily démonů alias opomíjených nemocí, aby se o nich začalo více mluvit. Pak už alespoň nebudou tolik opomíjené,“ uvedl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Tip redakce:

Podělíme se s vámi i s dobrým PR tipem, který s touto tématikou také souvisí. Tiskovou zprávu s informacemi o této kampani předcházel den předem e-mail z adresy kala.azar@seznam.cz, který před akcemi Lékařů bez Hranic varoval. Jeho printscreen si můžete prohlédnout níže.

 

Výzva, abychom si jich nevšímali, pak zafungovala u skutečné tiskové zprávy přesně opačně. A tak jsme si uvědomili, že Kala Azar není nějaký pomatený troll, ale černá horečka.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: