Investice do videoreklam v sociálních médiích začaly klesat

7. 6. 2017 | Kristýna Vozková
Investice do videoreklam klesají. Nakolik se bojkot YouTube od velkých inzerentů podepíše na kondici tohoto formátu v letošním roce?

I díky silné podpoře Facebooku, YouTube, Twitteru nebo Snapchatu se loni výdaje na videoreklamu v sociálních médiích výrazně zvyšovaly. Dle dat společnosti Kenshoo ale dosáhly v prvním kvartále roku 2017 zlomu a klesají.

Loňský růst byl přitom strmý. V prvním kvartálu 2016 dosahovaly dle Kenshoo globální investice do videoreklamy 16 % všech reklamních výdajů v sociálních médiích, ve čtvrtém kvartálu to pak bylo již celých 30 %. Růst byl přitom akcelerován například americkou prezidentskou volbou.

První kvartál tohoto roku ale tento trend nepotvrdil. Výdaje do videoreklam mírně poklesly na 29 % ze všech reklamních výdajů v sociálních médiích.

 

Pokles o jednotky procentních bodů může být jen důsledkem toho, že vánoční sezóna je v digitálním prostoru inzertně tou nejdůležitějí a na začátku následujícího roku přichází útlum reklamních investic takřka nevyhnutelně. Nedávný bojkot YouTube ze strany velkých inzerentů ale pravděpodobně klesající tendenci výrazně posílí i v aktuálním kvartále.

Z dlouhodobého hlediska je pak důležité, nakolik velkým značkám vydrží možná až příliš přísná morální měřítka vycházející z toho, že jejich reklama se nemůže objevit před závadným video obsahem ani na úrovni promile případů z celku. Vynecháním YouTube jako jedné z nejdůležitějších platforem pro videoreklamu si inzerenti šlapou po vlastním štěstí. Videoreklama totiž jednoduše funguje.

Průzkum z října loňského roku agentury Vanson Bourne pro společnost Brightcove ukázal, že 40 a více procent  uživatelů sociálních médií v USA, Austrálii, Velké Británii a Francii sledovalo videa značek. A zároveň značná část respondentů po jejich zhlédnutí produkty i nakoupila, v USA to bylo celých 53 % a v Austrálii 48 %.

 

 

 

Videoreklama lidi baví a nutí je k akci. Proto se dá předpokládat, že výdaje na ní časem opět porostou. Je jen otázkou, zdali přesunou velcí inzerenti značnou část svých výdajů do programatické reklamy, na Facebook a jiná sociální média, nebo vezmou přeci jen YouTube na milost.


Zdroj: emarketer.com

 

Kam dál?

Připomeňte si důvody bojkotu YouTube celou řadou velkých společností, včetně Pepsico, Nestlé nebo Starbucks, v článku Google má problém. Značky zahájily bojkot reklam na YouTube kvůli extrémismu.

Štítky dokumentu: YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: