Igelitová taška na titulní straně National Geographic vyzývá k boji proti znečišťování planety

28. 5. 2018 | Kristýna Vozková
Ne, to není ledovec, ale obrácená igelitová taška. Tato fotografie zaujala svět natolik, že se stane titulní stranou červnového National Geographic zaměřeného na boj proti znečišťování planety.

Světoznámý měsíčník National Geographic přináší svým čtenářům už 130 let informace o vzdálených národech a jejich kulturách, unikátních přírodních jevech i novinkách z oblasti vědy a techniky. Každou reportáž i článek doprovází exkluzivní obrazový materiál, kterým je měsíčník proslulý. Dostat se na jeho titulní stranu je pak snem snad každého fotografa. Fotografie na titulní straně jsou pečlivě vybírány s cílem zaujmout čtenáře na první pohled. Tématem vždy korespondují s aktuálními globálními problémy nebo tématem samotného čísla. Přesně tak je tomu i v případě červnového čísla zaměřeného na znečišťování oceánů.

To, co se na první zběžný pohled jeví jako běžná fotografie ledovce, se při bližším promění v obrácenou igelitovou tašku, vykukující nad hladinou oceánu. Smutný obrázek doplňuje titulek „Planet or plastic”, s podtitulkem „Každý rok skončí v oceánu 8 milionů tun plastového odpadu. A to je jen špička ledovce.”

Autorem fotografie je mexický umělec Jorge Gamboa. Ten za ni získal první místo v kategorii politických a sociálních témat v rámci Bienal del Cartel de Bolivia 2017. Fotografie sklízela úspěchy také na sociálních sítích, kde ji sdílelo mimo jiné mnoho celebrit.

Hey! I'm @zooeydeschanel and on behalf of @farmproject, I'll be guest curating the @natgeo Instagram feed throughout the day to help launch #PlanetorPlastic—National Geographic’s multiyear effort to raise awareness about the global plastic waste that gets into the world’s oceans. Learn what you can do to reduce your own single-use plastics and take your pledge at natgeo.com/plasticpledge (link in bio). Doing so will not only benefit the thousands of marine animals that become entangled in or suffocated by plastics each year but will also contribute to the overall health of the planet’s marine ecosystems and all who rely upon them. Check the feed throughout the day to see more of the amazing pictures I’m posting.

Příspěvek sdílený National Geographic (@natgeo),

Fotografie je umělecky velmi zdařilým vyobrazením škod, které člověk na planetě páchá plastovým odpadem. Červnový National Geographic se snaží zvýšit povědomí o problému a snížit množství odpadu, který končí v oceánech. V čísle se můžete dočíst, že z 9 miliard tun plastu vytvořeného během minulém století se více než 6,9 miliard proměnilo v plastový odpad. 6,3 miliard z něj potom nebylo nikdy recyklováno. Podle hrubých odhadů Jenny Jambeck z univerzity v Georgii skončí v oceánu každoročně mezi 5,3 až 14 miliony tun plastu, a to jen z pobřežních oblastí převážně v Asii. Tato čísla jsou doprovázena emotivním obrazovým materiálem od fotografů Johna Cancalosiho,  Randyho Olsona, Abdula Hakima a dalších.

Podle mnohých se jedná o jednu z nejzdařilejších titulních stran časopisu za celou dobu jeho existence. Až doposud držela prvenství mezi titulními stranami ta z června roku 1985, která představuje portrét malé afgánské dívky s uhrančivým pohledem.

Doufejme tedy, že nezůstane jen u liků na sociálních sítích a že červnové číslo National Geographic skutečně napomůže boji proti plýtvání plasty a znečišťování oceánů.

Zdroje: lacriaturacreativa.com, metro.co.uk, nationalgeographic.com

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: